Wypoczynek nad Zalewem Koronowskim

Zalew Koronowski i połączone kanałami jeziora otoczone są lasami; od strony północnej są to Bory Tucholskie – drugi po Puszczy Białowieskiej pod względem powierzchni kompleks leśny w Polsce.

Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania swojego hobby znajdą tu miłośnicy żeglarstwa, wędkarstwa, kajakarstwa, nurkowania, a także grzybiarze i amatorzy fotografowania przyrody.

Żagle i kajaki

Na Zalewie jest kilka przystani żeglarskich i kajakowych. Można zwodować własną łódkę, można też wyczarterować. Cięższe łodzie można wodować za pomocą dźwigu, tę usługę oferują przystanie w Romanowie.
Stąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie Zalewu, udając się na południe w stronę Samociążka albo na północ, w kierunku miejscowości Sokole-Kuźnica, gdzie znajduje się kursujący od maja do października prom. Pierwszym obiektem do obejrzenia jest z pewnością zapora i tama na Brdzie.
Później można opracować trasę pamiętając, że będzie ona dłuższa, jeżeli udamy się na północ, ale i bogatsza pod względem turystycznym. Należy też wziąć pod uwagę kierunek nurtu Brdy, która wpływa do Zalewu od północy i płynie na południe, zatem konieczne jest właściwe czytanie przewodników, aby nie pomylić brzegów Zalewu.

Wędkarstwo

Zalew Koronowski jest zbiornikiem, który składa się z zespołu jezior o różnej wielkości, głębokości, otaczającej roślinności i ukształtowaniu dna.
Dzięki temu jego fauna jest bardzo urozmaicona, występują tam różne gatunki ryb, zresztą Zalew jest systematycznie zarybiany.
Przy ujściu rzeki bytują ryby wód górskich – lipienie i pstrągi. Te ostatnie wpływają na tarło do uchodzących do Zalewu pomniejszych rzeczek i strumieni.
Jeziora Zacisze, Strzemno i Krzywe Kolano to kraina ryb drapieżnych – sandaczy, okoni i szczupaków oraz tych, które stanowią ich naturalny pokarm – ryb karpiowatych, szczególnie karasi i linów, przebywających w pobliżu trzcin i zarośli. Na stokach podwodnych górek i przybrzeżnych spadkach żerują leszcze. W miejscach o mulistym dnie można spotkać węgorza.
Wędkarze nazywają Zalew eldorado, bowiem znajdzie się w nim w zasadzie każda ryba jeziorowa.

Zalew jest administrowany przez prywatne gospodarstwo rybackie i tam należy wykupić zezwolenie na połów amatorski. Wymagane jest posiadanie ważnej karty wędkarskiej.

Wykaz wód i opłaty - Strona Gospodarstwa Rybackiego Koronowo

Nurkowanie

Dla amatorów nurkowania Zalew Koronowski jest wymarzonym miejscem spędzania urlopu. Podwodne szlaki są zróżnicowane pod względem trudności, widoczności i obiektów znajdujących się na dnie.
Największe zainteresowanie budzą zatopione osady, głównie wsie Olszewka, Lachowo i ich zabudowania, młyn wodny i leśniczówka w Samociążku. Ale pasjonaci do tej pory odnaleźli inne, znacznie starsze obiekty.
W 2008 roku eksploratorzy z Tucholi natrafili na most z czasów II wojny światowej, łączący brzegi Brdy, zwany Mostem Guderiana. Wbrew tej nazwie, nie zbudowali go Niemcy, a Polacy na krótko przed wybuchem wojny. Właśnie tu doszło do pierwszej potyczki zbrojnej wojsk Armii Pomorze z pancerną dywizją Guderiana, której udało się przejść przez most celem dotarcia w okolice Chełmna.

Wycieczki statkiem

Do dyspozycji turystów są dwa statki pasażerskie. NIVA zacumowana jest przy Ośrodku Wczasowym „Julia” w Samociążku, zaś ZGŁOWIĘDA przy głównej plaży w Pieczyskach.
Obie jednostki eksploatują prywatni armatorzy. Każda z nich zabiera jednorazowo 12 osób. ZGŁOWIĘDA jest statkiem zabytkowym, został zbudowany w 1926 roku. NIVA to statek typowo spacerowy, odbywający rejsy w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Bilety można nabyć bezpośrednio u kapitana lub w przedsprzedaży w porcie cumowania.

Przeprawa promowa

Na Zalewie funkcjonuje sezonowy prom osobowo-samochodowy, czynny od końca kwietnia do pierwszej dekady października.
Łączy on powiaty tucholski i bydgoski w ciągu drogi powiatowej nr 1030C Cekcyn – Lubiewo – Sokole Kuźnica.
W sezonie letnim prom czynny jest od 8 do 19 w dni powszednie, a do 21 w weekendy.
Przystań znajduje się w Wielonku. Na promie mieści się do sześciu samochodów. W okolicach miejscowości Sokole Kuźnica pod wodą do dziś znajdują się drewniane pale, które niegdyś stanowiły podstawę wspomnianego Mostu Guderiana.

Przeprawa promem jest bezpłatna.